2. afd. af klubmester i Grenå

Så er det allerede blevet tid til afvikling af 2. afdeling af Klubmesterskabet i MSK 2021.
Det bliver naturligvis efter diverse Corona forhold - med afstand og sprit, som vi jo snart er blevet vant til.                                     

Det kommer til at foregå fra Grenå lystbådehavn lørdag den 12/6-2021. Der er grundet Corona ikke arrangeret noget fra klubbens side fredag aften. Men for dem som alligevel vælger at møde op fredag, vil der ca. kl. 17.00 være et bestyrelsesmedlem til stede med kort til bommen.
Der fanges altid godt med skrubber, rødspætter, isinger, slethvar, pighvar, hornfisk, sej og måske nogle andre spændende arter. Der er sædvanligvis et fornuftigt og varieret fiskeri fra Grenå. Så for nye og gamle medlemmer, kom og deltag i denne hyggelige fiskedag med forhåbentligt godt fiskeri mm.

Vi sætter bådene i vandet på lystbådehavnen i Grenå (drej til venstre når du kommer over broen til lystbådehavnen). Kom i god tid for isætning af både. Kl. 07.30 vil der være indskrivning, rundstykker og et kort skippermøde, inden vi tager ud kl. 8.00, hvor konkurrencen starter. Vi skal være på havnen igen senest kl. 16.00, til indvejning og ikke mindst - pølser/brød, øl og vand.

Betaling er 50 kr. pr. deltager. Hvis der er deltagere med, som ikke er medlem af klubben, er prisen 100 kr. Ikke medlemmer kan dog ikke deltage i konkurrencen. Der kan betales til klubben på mobile pay nr. 715635.

Der kan indvejes 2 fisk af hver art pr. tilmeldte person. Fiskene indvejes rensede men med hoved i posen, som udleveres ved indskrivning.

Der vil være præmier til de 3 bedst fangende medlemmer samt juniorer - og en lodtrækningspræmie blandt alle ikke vindende deltagende klubmedlemmer. Alle point lægges efterfølgende op på hjemmesiden under klubmesterskab.

Det vil blive annonceret på klubbens hjemmeside senest torsdag kl. 17.00, hvis vi pga. vejret bliver nødt til at flytte konkurrencen til en anden havn.

Eventuelle spørgsmål kan rettes til Kristian Granild på mobil 4089 9621.

Arrangement oversigt

Start dato 12-06-2021 08:00
Slut dato 12-06-2021 16:00
Registrering Start Date 20-05-2021
Max Pladser 100
Registered 28 Se Liste
Tilgængelige pladser 72
Sidste frist 10-06-2021 22:00
Det foregår
Grenå Marina
Skakkes Holm 62, 8500 Grenå
Grenå Marina
Log ind for tilmeldning.

Venue Information - Grenå Marina

72
Del dette arrangement:
Vi bruger cookies på Smaabaadsklub.dkPå Smaabaadsklub.dk bruger vi cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på Smaabaadsklub.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere her
ja, jeg accepterer